Який пелетний котел краще обрати для приватного будинку

Вартість традиційних видів палива - газу і електрики, - в Україні зростає з кожним днем, тому багато власників приватних будинків прагнуть використовувати для опалення приміщень бюджетні види палива. Одним з них є пелети - пресована лузга насіння, деревна стружка, тирса та інші відходи аграрного сектора і деревообробної промисловості. Цей вид палива використовується в пелетних котлах тривалого горіння. Дане обладнання може похвалитися рядом переваг, серед яких:

Незалежність Екологічність Практичність Економічність
Ви самі регулюєте температурний режим в приміщенні, і не залежите від централізованої системи опалення. При згорянні пелети не виділяють шкідливих, канцерогенних речовин, здатних завдати шкоди навколишньому середовищу. Твердопаливні пелетні котли повністю автоматизовані і працюють на одному завантаженні до 7 днів. Вартість 1 кВт тепла, отриманого за допомогою такого обладнання, гранично низька, і на 1.11.17 становить всього 31 коп (на пеллетах з лушпиння соняшника).

Використання відходів палива

Зола соняшника може використовуватися як добриво і компенсувати частину опалювальних витрат. Вона містить великий набір поживних речовин без шкідливих домішок. Це - гарне комплексне лужне і калійно-фосфорне добриво, яке успішно конкурує зі своїми хімічними аналогами.

Вміст золи: P – 6,8%, K – 20-24%, Ca – 18%, Mg – 12% + мікроелементи.

Властивості золи соняшника:

 • Не містить хлору;
 • Допомагає мікроорганізмам розкладати органічні речовини;
 • Знижує кислотність грунту, який потребує вапнування;
 • Протистоїть розвитку хвороботворних мікроорганізмів і гнилі;
 • Форма калію в золі міститься у вигляді поташу (вуглекислий калій) і добре розчиняється в воді;
 • Тривалість позитивного ефекту на мінеральних грунтах - 2-2,5 року, на торф'яних - до 4 років.

Одночасно із збагаченням ґрунту і зниженням його кислотності, зола покращує структуру, сприяє розпушуванню і створює сприятливу мікрофлору, що благотворно позначається на здоров'ї та імунітеті рослин, їх приживлюваності, врожайності, а також декоративних якостях. Золу не рекомендується використовувати на солонцюватих грунтах, на грунтах з кислотністю pH 7 та вище, а також для рослин, що віддають перевагу кислим грунтам.

Принцип роботи пелетного котла

Основними конструктивними елементами твердопаливного котла на пелетах є топка, ретортний, факельний або з рухомими колосниками пальник, бункер, а також система автоматики. Спеціальний шнековий транспортер подає паливо з бункера в топку, де і виробляється розпал пелет. Спосіб розпалювання залежить від моделі котла і може бути як автоматизованим, так і ручним:

 • Автоматичне запалювання - електричний тепловентилятор направляє потік розпеченого повітря на гранули, в результаті чого вони спалахують;
 • Ручний розпал - пелети поливають гелем (не застосовувати легкозаймисту рідину по типу бензину, ацетону і т.п.) і підпалюють сірниками або газовою запальничкою.

Після досягнення встановленої температури спрацьовує автоматика, шнек припиняє подачу палива, а повітряна заслінка обмежує доступ повітря в камеру згоряння. Після падіння температури нижче встановленої норми, робота пеллетного котла поновлюється. При виході на розрахунковий режим, температура ретортного пальника може досягати 1200 ° С, а так як в ній міститься достатній запас пелет, подача палива поновлюється через кілька годин.

Переваги та недоліки пелетних котлів

Переваги

 • Високий коефіцієнт корисної дії. ККД пеллетного котла можна порівняти з ККД газового обладнання і часто становить понад 90%.
 • Автоматизація. Автоматична подача палива і підтримка встановленого температурного режиму дозволяє приділяти мінімум часу обслуговуванню системи опалення.
 • Практичність. Доставка і зберігання гранульованих пелет набагато простіша, ніж будь-якого іншого виду твердого палива. При згорянні пеллет з деревної сировини утворюється мінімум золи, що дозволяє збільшити періоди між чистками пеллетного котла.
 • Прискорений теплообмін. Межстіновий простір теплообмінника не більше 10мм;
 • Безпека. Завдяки особливостям конструкції, ймовірність вибуху пелетних котлів циліндричної форми теплообмінника практично повністю виключена. При перевищенні критичного рівня тиску, він просто складеться всередину.

Недоліки

 • Складність установки. Монтаж має проводитися кваліфікованим фахівцем, що добре розуміє специфіку роботи пеллетного котла.
 • Обмежений вибір твердого палива. Гранульовані пелети і вугілля сипучого сорту АС є єдиним видом палива, здатним забезпечити стабільну і ефективну роботу котла.
 • Чистка котла. На традиційних пелетних котлах використовувати такий вид палива, як пелети з лушпиння соняшника, - процес трудомісткий і користувачеві щодня доводилося чистити теплообмінник від золи. У продуктах згоряння від даних пелет високий відсоток летючої золи, яка дуже швидко засмічує стінки теплообмінника, погіршуючи теплопередачу і знижуючи ККД.

Однак чистка пелетного котла стала набагато легшою завдяки розробці унікального вузла з лабіринту металевих екранів, підвішених на тросах - «турбулізатор-уловлювач-очищувач» - в котлах Stropuva-Pelleta, що виконує одночасно декілька функцій:

 1. Розподіл димових газів в тонкий шар для проходження лабіринту при поліпшеній теплопередачі з катализуючим ефектом;
 2. Уловлювання летючої золи в димових газах (фільтр);
 3. Очищення котла без необхідності відкривати. Час очищення теплообмінника займе всього 1 хвилину;
 4. Скидання внутрітопкового тиску. Виконує функцію підривного клапану при аварійному накопиченні газів.

Критерії вибору пелетного котла для приватного будинку

Ефективність опалювальної системи приватного будинку багато в чому залежить від правильного розрахунку потужності котла. При цьому враховується обсяг приміщення, що обігрівається, рівень його теплоізоляції і ряд інших факторів, в числі яких:

Простота обслуговування. Перші моделі пелетних котлів для приватних будинків вимагали очищення зольника щотижня, більш сучасним досить обслуговування раз в місяць.

Витрати палива. При опаленні приватного будинку середніх розмірів, витрата палива пеллетного котла - близько однієї тонни на місяць. Даний показник залежить від кількості опалювальної площі, енергоефективності теплоізоляції будівлі, погодних умов і встановленого температурного режиму.

Матеріал теплообмінника. Чавунні теплообмінники важче сталевих, не так стійкі до механічних пошкоджень, але можуть похвалитися максимально ефективної тепловіддачею. (Довго нагріваються і довго віддають тепло, а продуктивна потужність залишається та ж). Сталеві теплообмінники легко переносять перепади температур, швидко нагріваються і остигають, але більш схильні до корозії, ніж чавунні, якщо неправильно експлуатувати.

Особливості обв'язки і монтажу твердопаливного пелетного котла

Незважаючи на простоту експлуатації, пелетний опалювальний котел є складним обладнанням, тому його монтаж повинен проводитися кваліфікованими фахівцями. Процес підключення твердопаливного котла до системи опалення приватного будинку можна розділити на кілька етапів:

 1. Встановлення котла на призначене для нього місце;
 2. Підключення пальника;
 3. Встановлення паливного бункера;
 4. Підключення шнека подачі палива;
 5. Підключення органів керування;
 6. Встановлення системи безпеки - манометра, клапана скидання і автоматичного повітрявідводчика;
 7. Установка термоклапана (якщо передбачено конструкцією);
 8. Розрахунок і монтаж димоходу;
 9. Монтаж вузлів, призначених для підтримки зворотного потоку теплоносія - кранів-манометрів (на подачу і обратку), циркуляційного насоса і термоголовки.

Більшість виробників рекомендує доповнити систему опалення баком-акумулятором. Він дозволяє знизити витрату палива на 20-30%, виключає перегрів опалювального пеллетного котла, а також дає можливість досягти максимального коефіцієнта корисної дії. Якщо в опалювальному приміщенні можливі перебої з подачею електрики, слід доповнити систему джерелом безперебійного живлення.

На сьогоднішній день українсько-литовська компанія Stropuva виробляє сім моделей пелетних котлів для приватного будинку:

 • Stropuva модель VG потужністю 15кВт (гравітаційний пальник з унікальним управлінням і з динамічним лабіринтом з екранів турбулізатора);
 • Pellekra модель VF потужністю 15кВт, 25кВт, 40кВт, 50кВт. (З рухомими колосниками в факельному пальнику під високозольну пелету і динамічним лабіринтом з екранів турбулізатора);
 • Pellekra модель VR потужністю 60кВт, 70кВт. (З ретортним пальником під високозольну пелету і з унікальною системою енергосендвічей).

Кожен з них має свої особливості, здатні істотно вплинути на ефективність системи опалення. З технічними характеристиками даної лінійки котлів ви можете ознайомитися в каталозі. Купити твердопаливний пелетний котел Stropuva за найкращою ціною в Україні можна у нашого регіонального дилера.

Калькулятор расхода топлива на отопление

Исходные данные
Отапливаемая площадь м.кв
Теплопотери здания
рекомендуемое значение 100
Вт/м.кв
Длительность отопительного сезона
для Украины 187
суток
Высота потолка м

Итого на весь сезон необходимо: 18775.10 кВт*ч тепла

Необходимая мощность котла: 8.75 кВт

Стоимость различных видов топлива:
Вид топлива Необходимый объем Цена на топливо Затраты на отопление
Дрова 20.54 скл.м грн/скл.м 11297.00 грн
Пеллеты 3.76 тонн грн/тонна 8272.00 грн
Каменный уголь 3.13 тонн грн/тонна 9390.00 грн
Бурый уголь 4.69 тонн грн/тонна 11725.00 грн
Газ 2346.89 м куб грн/м.куб 16850.67 грн
Электроэнергия 18775.10 кВт*ч грн/кВт*ч 27787.15 грн
Дизельное Топливо 2086.12 л грн/л 41722.40 грн
X
X
Зв'яжіться з нами