Вартість традиційних видів палива - газу і електрики, - в Україні зростає з кожним днем, тому багато власників приватних будинків прагнуть використовувати для опалення приміщень бюджетні види палива. Одним з них є пелети - пресована лузга насіння, деревна стружка, тирса та інші відходи аграрного сектора і деревообробної промисловості. Цей вид палива використовується в пелетних котлах тривалого горіння. Дане обладнання може похвалитися рядом переваг, серед яких:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ви самі регулюєте температурний режим в приміщенні, і не залежите від централізованої системи опалення. | При згорянні пелети не виділяють шкідливих, канцерогенних речовин, здатних завдати шкоди навколишньому середовищу. | Твердопаливні пелетні котли повністю автоматизовані і працюють на одному завантаженні до 7 днів. | Вартість 1 кВт тепла, отриманого за допомогою такого обладнання, гранично низька, і на 1.11.17 становить всього 31 коп (на пеллетах з лушпиння соняшника). |
Використання відходів палива
Зола соняшника може використовуватися як добриво і компенсувати частину опалювальних витрат. Вона містить великий набір поживних речовин без шкідливих домішок. Це - гарне комплексне лужне і калійно-фосфорне добриво, яке успішно конкурує зі своїми хімічними аналогами.
Вміст золи: P – 6,8%, K – 20-24%, Ca – 18%, Mg – 12% + мікроелементи.
Властивості золи соняшника:
- Не містить хлору;
- Допомагає мікроорганізмам розкладати органічні речовини;
- Знижує кислотність грунту, який потребує вапнування;
- Протистоїть розвитку хвороботворних мікроорганізмів і гнилі;
- Форма калію в золі міститься у вигляді поташу (вуглекислий калій) і добре розчиняється в воді;
- Тривалість позитивного ефекту на мінеральних грунтах - 2-2,5 року, на торф'яних - до 4 років.
Одночасно із збагаченням ґрунту і зниженням його кислотності, зола покращує структуру, сприяє розпушуванню і створює сприятливу мікрофлору, що благотворно позначається на здоров'ї та імунітеті рослин, їх приживлюваності, врожайності, а також декоративних якостях. Золу не рекомендується використовувати на солонцюватих грунтах, на грунтах з кислотністю pH 7 та вище, а також для рослин, що віддають перевагу кислим грунтам.
Принцип роботи пелетного котла
Основними конструктивними елементами твердопаливного котла на пелетах є топка, ретортний, факельний або з рухомими колосниками пальник, бункер, а також система автоматики. Спеціальний шнековий транспортер подає паливо з бункера в топку, де і виробляється розпал пелет. Спосіб розпалювання залежить від моделі котла і може бути як автоматизованим, так і ручним:
- Автоматичне запалювання - електричний тепловентилятор направляє потік розпеченого повітря на гранули, в результаті чого вони спалахують;
- Ручний розпал - пелети поливають гелем (не застосовувати легкозаймисту рідину по типу бензину, ацетону і т.п.) і підпалюють сірниками або газовою запальничкою.
Після досягнення встановленої температури спрацьовує автоматика, шнек припиняє подачу палива, а повітряна заслінка обмежує доступ повітря в камеру згоряння. Після падіння температури нижче встановленої норми, робота пеллетного котла поновлюється. При виході на розрахунковий режим, температура ретортного пальника може досягати 1200 ° С, а так як в ній міститься достатній запас пелет, подача палива поновлюється через кілька годин.
Переваги та недоліки пелетних котлів
Переваги
|
Недоліки
|
Однак чистка пелетного котла стала набагато легшою завдяки розробці унікального вузла з лабіринту металевих екранів, підвішених на тросах - «турбулізатор-уловлювач-очищувач» - в котлах Stropuva-Pelleta, що виконує одночасно декілька функцій:
- Розподіл димових газів в тонкий шар для проходження лабіринту при поліпшеній теплопередачі з катализуючим ефектом;
- Уловлювання летючої золи в димових газах (фільтр);
- Очищення котла без необхідності відкривати. Час очищення теплообмінника займе всього 1 хвилину;
- Скидання внутрітопкового тиску. Виконує функцію підривного клапану при аварійному накопиченні газів.
Критерії вибору пелетного котла для приватного будинку
Ефективність опалювальної системи приватного будинку багато в чому залежить від правильного розрахунку потужності котла. При цьому враховується обсяг приміщення, що обігрівається, рівень його теплоізоляції і ряд інших факторів, в числі яких:
![]() |
Простота обслуговування. Перші моделі пелетних котлів для приватних будинків вимагали очищення зольника щотижня, більш сучасним досить обслуговування раз в місяць. |
![]() |
Витрати палива. При опаленні приватного будинку середніх розмірів, витрата палива пеллетного котла - близько однієї тонни на місяць. Даний показник залежить від кількості опалювальної площі, енергоефективності теплоізоляції будівлі, погодних умов і встановленого температурного режиму. |
![]() |
Матеріал теплообмінника. Чавунні теплообмінники важче сталевих, не так стійкі до механічних пошкоджень, але можуть похвалитися максимально ефективної тепловіддачею. (Довго нагріваються і довго віддають тепло, а продуктивна потужність залишається та ж). Сталеві теплообмінники легко переносять перепади температур, швидко нагріваються і остигають, але більш схильні до корозії, ніж чавунні, якщо неправильно експлуатувати. |
Особливості обв'язки і монтажу твердопаливного пелетного котла
Незважаючи на простоту експлуатації, пелетний опалювальний котел є складним обладнанням, тому його монтаж повинен проводитися кваліфікованими фахівцями. Процес підключення твердопаливного котла до системи опалення приватного будинку можна розділити на кілька етапів:
- Встановлення котла на призначене для нього місце;
- Підключення пальника;
- Встановлення паливного бункера;
- Підключення шнека подачі палива;
- Підключення органів керування;
- Встановлення системи безпеки - манометра, клапана скидання і автоматичного повітрявідводчика;
- Установка термоклапана (якщо передбачено конструкцією);
- Розрахунок і монтаж димоходу;
- Монтаж вузлів, призначених для підтримки зворотного потоку теплоносія - кранів-манометрів (на подачу і обратку), циркуляційного насоса і термоголовки.
Більшість виробників рекомендує доповнити систему опалення баком-акумулятором. Він дозволяє знизити витрату палива на 20-30%, виключає перегрів опалювального пеллетного котла, а також дає можливість досягти максимального коефіцієнта корисної дії. Якщо в опалювальному приміщенні можливі перебої з подачею електрики, слід доповнити систему джерелом безперебійного живлення.
На сьогоднішній день українсько-литовська компанія Stropuva виробляє сім моделей пелетних котлів для приватного будинку:
- Stropuva модель VG потужністю 15кВт (гравітаційний пальник з унікальним управлінням і з динамічним лабіринтом з екранів турбулізатора);
- Pellekra модель VF потужністю 15кВт, 25кВт, 40кВт, 50кВт. (З рухомими колосниками в факельному пальнику під високозольну пелету і динамічним лабіринтом з екранів турбулізатора);
- Pellekra модель VR потужністю 60кВт, 70кВт. (З ретортним пальником під високозольну пелету і з унікальною системою енергосендвічей).
Кожен з них має свої особливості, здатні істотно вплинути на ефективність системи опалення. З технічними характеристиками даної лінійки котлів ви можете ознайомитися в каталозі. Купити твердопаливний пелетний котел Stropuva за найкращою ціною в Україні можна у нашого регіонального дилера.